משכנתא למורים ולחברי הסתדרות המורים

מאת: מערכת האתר

ציבור המורים ועובדי מערכת החינוך הוא באופן כללי ציבור מועדף ונחשק עבור המערכת הבנקאית בישראל, מדובר על לקוחות עם משכורות יציבות והעסקה אצל גורם ממשלתי יציב. כך שלמרות שלא מדובר על משכורות גבוהות מאוד, במרבית המקרים היציבות הזו מעניקה גם לבנקים שקט נפשי. בנקים רבים מציעים לפיכך הטבות שונות ומגוונות למורים ולחברי הסתדרות המורים שיפתחו אצלם חשבון, הן מבחינת הלוואות, עמלות, מענקים וכן הלאה. בנק יהב "הבנק של עובדי המדינה" הוא הבולט במין הבנקים ומציע ברוב המקרים את התנאים הטובים ביותר לעובדי מדינה ובכלל זה מורים. למרות זאת, משכנתא למורים איננה מוצר שבפועל קיים במסלול מובנה וייעודי בבנקים בישראל. משכנתאות לעובדי מערכת החינוך הן ברובן רגילות, לצד הטבות בנקאיות שונות שניתן לקבל, אך בכל זאת יש הלוואות מיוחדות שיכולות לסייע לרכוש את הדירה המיוחלת.

לחץ כאן לקבלת ייעוץ למשכנתא לעובדי מערכת החינוך

משכנתאות למורים במסגרת הלוואות לעובדי מדינה

מדינת ישראל מפעילה תכנית לקבלת שירותים בנקאיים לעובדי מדינה, כאשר שירותים אלו כוללים בעיקר הלוואות למטרות שונות. במכרז שערך החשב הכללי האוצר בשנת 2007 להענקת שירותים בנקאיים אלו זכה בנק דיסקונט – שהדיח בכך את בנק יהב שסיפק את השירותים עד אז. הלוואות ומשכנתאות לעובדי המדינה במסגרת התכנית, מוענקות בתנאי ריבית נוחים – ריבית חשכ"ל (חשב כללי לאוצר) – שהם על פי רוב שיעורי ריבית נמוכים מהמקובל במערכת הבנקאית. מבחינת משכנתאות למורים במסגרת התכנית, כי מרבית המורים הם עובדי מדינה המועסקים על ידי משרד החינוך, אין מסלול משכנתאות מלא וייעודי מבחינת הסכומים אך יש הלוואה מיוחדת לרכישת נכס למגורים.

בנק דיסקונט מציע הלוואה לעובדי מדינה למטרת רכישת דירה, כאשר סכום ההלוואה הוא 50,000 ש"ח בלבד אך בריבית שנתית ממוצעת, שנכון לרבעון השני בשנת 2012, עומדת על 2.7% בלבד. כך שהסכום אינו מספיק כדי להיות משכנתא למורים באופן מלא ותמיד יהיה צורך לקחת סכם נוסף במשכנתא רגילה. אך סכום זה עדיין מסייע להוזיל את עלויות המימון של רכישת הדירה.

הטבות למורים בבנקים המסחריים

אז אמנם אין מסלולים ייעודיים ומיוחדים של משכנתאות לעובדי מערכת החינוך בישראל, כנראה בגלל היקף הסכומים שעליהם מדובר בשוק המשכנתאות, אך כמה בנקים מסחריים מנסים למשוך לקוחות ממגזר ההוראה ולכן מציעים הטבות מגוונות מאוד. בנקים אלו הם בעיקר דיסקונט, הבינלאומי, בנק יהב ובנק מסד מקבוצת הבינלאומי.

בנק מסד היה מאז ומתמיד בנק אשר פנה למגזר עובדי ההוראה וחלק מהבעלות עליו היא של הסתדרות המורים. גם כיום ולאחר ההצטרפות לקבוצת הבנק הבינלאומי מסד פונה בצורה רחבה ומקיפה למורים וסטודנטים להוראה. לכן זה מעט מוזר כי דווקא "הבנק של המורים" אינו מציע מסלול משכנתא מובהק וייעודי למורים. אם זאת, ניתן לקבל בבנק שלל הטבות בריביות, עמלות, הלוואות מיוחדות וכן הלאה. גם הבינלאומי, החברה השולטת בבנק מסד, פונה למורים ואמנם לא מציעה משכנתא למורים באופן ייעודי אך כן הטבות עו"ש משמעותיות והלוואות מיוחדות.

בנק יהב שבשליטת מזרחי-טפחות היה  בעבר הבנק הייעודי לעובדי המדינה, לכן הוא עדיין מציע שלל הטבות לעובדי מדינה ולמורים בכללותם. אין מסלולי משכנתאות לעובדי מערכת החינוך אך את השירות המקיף של מזרחי-טפחות משכנתאות. בנק דיסקונט משקיע משאבים רבים למשוך אליו עובדי מדינה ולכן אף שגם הוא אינו מציע מסלול משכנתא למורים הוא מציע הרבה הטבות והלוואות מיוחדות.

הלוואות משכנתא למורים - אילוסטרציה

לחץ כאן לקבלת ייעוץ למשכנתא לעובדי מערכת החינוך

מופיע בקטגוריות: מימון ומשכנתאות

תגובות

תגובה אחת על ”משכנתא למורים ולחברי הסתדרות המורים“
  1. מאת בטי קסה:

    אני מורה עם ותק של 12 שנה וחברה בהסתדרות המורים. מעוניינת לקבל פרטים לגבי הטבות למורים במשכנתא וברכישת דירה.

הוספת תגובה