משכנתא לעובדי מדינה

מאת: מערכת האתר

מגזר עובדי המדינה הוא מגזר חזק וגדול מאוד, מונה כ-100,000 עובדים שעבור רובם ההכנסה החודשית מעבודה היא יציבה ומובטחת – לקוחות אידיאליים לקבלת משכנתא. בשל היותו מגזר צרכני כה גדול וחזק, הנושא של משכנתאות לעובדי מדינה הוא יחסית נרחב וכולל גם הלוואות מיוחדות ורשמיות למטרה זו וגם הענקת יחס מועדף של הבנקים במטרה למשוך לקוחות איכותיים שיפתחו גם חשבון עו"ש בבנק.

לחץ כאן לקבלת ייעוץ למשכנתא לעובדי מדינה

הלוואה מיוחדת למטרת רכישת דירה – מטעם החשב הכללי וע"י דיסקונט

המדינה מפעילה מערך מקיף של הלוואות לעובדי המדינה במסגרת מה שנקרא מכרז השירותים הבנקאיים לעובדי המדינה שמתפרסם בכל כמה שנים. לאחר שליטה ארוכת שנים של בנק יהב בתחום הענקת השירותים הבנקאיים למגזר עובדי המדינה, זכה במכרז הראשון שנערך ב-2007 דווקא בנק דיסקונט והוא כיום מוביל את השירותים הבנקאיים וההלוואות המסובסדות לעובדי מדינה. הלוואות אלו כוללות משכנתאות לעובדי מדינה ומסלולים שונים למטרות שונות ועבור סכומים ספציפיים, כאשר שיעור הריבית עומד כיום על 2.67% ריבית שנתית ובפועל 2.70% ריבית אפקטיבית.

מבחינת הלוואות משכנתא לעובדי מדינה, קיים סבסוד של המדינה לעובדיה בדמות הלוואה בסכום מקסימאלי של 50,000 שקל לתקופה של עד 10 שנים להחזר. עובד מדינה יכול לקבל 50,000 שקל למטרת רכישת דירה, ושיעור הריבית השנתי שישלם עבור הלוואת משכנתא מסובסדת כזו היא כיום 2.67%. אגף החשב הכללי באוצר מעדכן את שיעור הריבית בכל חודש בהתאם לשינויים במדד המחירים לצרכן או בשיעור ריבית הפריים – הנמוך ביניהם. אמנם 50,000 שקלים לא מספיקים לרכישת דירה, אפילו לא קרוב למחיר המלא של דירות בישראל היום, אך מדובר על סכום לא מבוטל שניתן בתנאים מעודפים ואטרקטיביים מאוד, לכן כן מדובר על סיוע מהותי לרוכשי דירות.

תנאים מיוחדים בבנקים השונים

מגזר עובדי המדינה הוא כאמור אטרקטיבי מאוד עבור הבנקים, אלו שואפים למשוך אליהם לקוחות שגם ייקחו משכנתאות לעובדי מדינה אך בעיקר יפתחו חשבונות עו"ש וינהלו סכומי כסף משמעותיים בתוך הבנק. לכן כמעט כל הבנקים מעניקים תנאים מועדפים, גם אם לא רשמיים, ללקוחות אלו כמו גם ללקוחות פוטנציאליים ממגזרים חזקים אחרים במשק. מבחינת משכנתא לעובדי מדינה, הבנקים המסחריים והבנקים למשכנתאות בהחלט יעניקו במקרים רבים תנאי הלוואה נוחים יותר. השיפור בתנאי המשכנתא לעובדי מדינה יכול להתבטא בשיעורי ריבית נמוכים יותר, תנאי החזר נוחים יותר לבקשת הלווה, הטבות שונות בפתיחת חשבון וכן הלאה.

אמנם בבנקים המסחריים למשכנתאות אין מסלול פרטני ורשמי של משכנתא לעובדי מדינה אך בפועל הם בהחלט יעשו מאמצים מעבר למאמץ המושקע בלקוחות "רגילים" על מנת להשיג את אותם עובדי מדינה כנוטלי משכנתא ולקוחות הבנק. זאת בעיקר בגלל היציבות התעסוקתית הגבוהה במגזר הציבורי ובחברות ממשלתיות, הכנסות קבועות ויציבות ולעיתים גם גבוהות – אלו לקוחות יציבים ואיכותיים מבחינה בנקאית.

כאמור, שני הבנקים שמציעים את התנאים הכי מקיפים ומועדפים מבחינת משכנתא לעובדי מדינה ובעיקר מבחינת ניהול חשבון עו"ש במסגרתם הם בנק יהב ובנק דיסקונט. בנק יהב היה בבעלות ממשלתית לאורך השנים וכיום בבעלות של ההסתדרות ושל מזרחי-טפחות ובנק דיסקונט זכה במכרז החשב הכללי לשירותים בנקאיים לעובדי מדינה ולכן מציע סל הטבות בנוסף למשכנתאות לעובדי מדינה שגם יפתחו חשבון עו"ש.

משכנתא לעובדי מדינה (אילוסטרציה)

לחץ כאן לקבלת ייעוץ למשכנתא לעובדי מדינה

מופיע בקטגוריות: מימון ומשכנתאות

תגובות

תגובה אחת על ”משכנתא לעובדי מדינה“

הוספת תגובה